BIP
1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny
Aktualności
OBCHODY 79. ROCZNICY AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ
18.09.2018
17 września 2018r. żołnierze 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego upamiętnili 79.rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę.

 

 

    Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Przekraczając granice naszego państwa Związek Radziecki zapoczątkował masowe deportacje na Syberię i do Kazachstanu, które objęły około półtora miliona Polaków, w tym kobiety i dzieci.

 

    Grójeckie  uroczystości  rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą  w kościele pw. Świętego Mikołaja, w której udział wzięli Dowództwo i żołnierze 1. ORel oraz  61. Batalionu Lekkiej Piechoty, goście specjalni uroczystości – Sybiracy, przedstawiciele lokalnych władz, duchowieństwo, środowiska kombatanckie, harcerze, młodzież  i mieszkańcy miasta. Dowódca 1. Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej KOZERA przypomniał zebranym o tragedii tamtych dni i znaczeniu tej daty w historii naszego kraju.  Po mszy pod pomnikiem poświęconym Sybirakom odbył się uroczysty apel z udziałem Kompanii Honorowej. Apel Pamięci odczytał  por. Wojciech RYCZAJ, następnie oddano salwę honorową ku czci wszystkich poległych w tej wojennej pożodze. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono symboliczny znicz.

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych