BIP
1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny
Aktualności
78.ROCZNICA  POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
28.09.2017
...

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z dnia 11 września 1998 r. Wyrażała ona szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.
Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939 -1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem  w ogarniętej wojną Europie. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK. Polskie Państwo Podziemne kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.
W dniu 27 września 2017 r. żołnierze 1.Ośrodka Radioelektronicznego wzięli udział w obchodach 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.  Delegacja żołnierzy  udała się pod  pomniki Gloria Victis na Placu Wolności, gdzie zapalili symboliczne znicze. Na placu apelowym jednostki żołnierze 1.ORel oddając hołd bohaterom tamtych czasów  ustawili się w charakterystyczny sposób, tworząc żywy symbol Polski Walczącej.
 
Tekst i zdjęcia: Sekcja Wychowawcza
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych