BIP
1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny
Aktualności
OBCHODY 78. ROCZNICY AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ
18.09.2017
17 września 2017r. żołnierze 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego  upamiętnili  78.rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę.

Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Przekraczając granice naszego państwa Związek Radziecki  zapoczątkował masowe deportacje na Syberię i do Kazachstanu, które objęły około półtora miliona Polaków, w tym kobiety i dzieci.

            Grójeckie  uroczystości  rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą  w kościele pw. Świętego Mikołaja, w której udział wzięli Dowództwo i żołnierze 1. ORel, przedstawiciele lokalnych władz, duchowieństwo, środowiska kombatanckie, harcerze, młodzież i mieszkańcy miasta. Po mszy pod pomnikiem poświęconym Sybirakom odbył się uroczysty apel z udziałem Kompanii Honorowej. Apel Pamięci odczytał  mjr Roman FIJAŁKOWSKI, następnie oddano salwę honorową ku czci wszystkich poległych w tej wojennej pożodze. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono symboliczny znicz.

Tekst i zdjęcia: Sekcja Wychowawcza
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych